6 czerwca 2016

~4~

PRAWDA, CZY KŁAMSTWO


   Gdybyście mieli wybierać, by powiedzieć komuś prawdę lub kłamstwo, co byście wybrali? Jasne, że prawdę. A kiedy mieliście osiem lat i zjedliście ostatni kawałek ciasta bez pytania, a później


rodzice zapytali, gdzie się podział, odpowiedzieliście prawdą czy kłamstwem? A co, gdy jesteś starszy, a twój najbliższy umiera i macie wybór – powiedzieć mu prawdę czy skłamać? 
   
   Te dwie skrajne strony często sprawiają nam nie mały problem. Większość z nas myśli, że istnieje pół-prawda, bądź pół-kłamstwo. Co ma oznaczać, pół-prawda? To, że nie skłamałeś z tym, że wyszedłeś z domu? Co ma oznaczać pół-kłamstwo? To, że przyznałeś się do winy, mimo to, że zrobiło to twoje rodzeństwo? 
   Prawda kojarzy się z czystym sumieniem, prawdomównością, byciem bez skazy. Kłamstwo kojarzy się z obrzydzeniem, złym człowiekiem, wyrzutami sumienia do końca życia. Czy naprawdę można mówić o człowieku, który obiecywał przyjacielowi choremu na nowotwór, że wyjdzie z tego, nie przyznając się, że lekarz mówił „nic nie damy rady zrobić więcej”, że jest złym człowiekiem? Czy osoba, która przyzna się do zdrady, będzie żyła bez wyrzutów sumienia?

   Między kłamstwem a prawdą jest bardzo cienka, niemalże niewidoczna granica. Istoty obdarzone sumieniem i wolnym myśleniem powinny wiedzieć, co w danej sytuacji jest lepsze. 

A na świecie jest więcej prawdy, czy kłamstwa?

1 komentarz:

  1. Wydaje mi się, że nie można jednoznacznie stwierdzić czy więcej na świecie jest prawdy czy też kłamstwa.
    Okrutna prawda i dobre kłamstwo...

    OdpowiedzUsuń